Do psychologa udajemy się, kiedy potrzebujemy omówienia aktualnych problemów życiowych, rodzinnych lub emocjonalnych. Zadaniem psychologa nie jest rozwiązanie problemów pacjenta, ale wysłuchanie go i zaproponowanie metody pracy nad ich rozwiązaniem.

Konsultacja psychologiczna jest pierwszym krokiem na drodze do rozpoznania problemów, z jakimi zmagamy się w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy poszukujemy porady związanej z konkretnym problemem, czy też zmagamy się z długofalowym dyskomfortem psychicznym, pierwsze spotkanie z psychologiem określane jest, jako konsultacja. Z konsultacji korzystają osoby zmagające się z różnymi problemami życiowymi, kryzysami czy rozchwianiem emocjonalnym. Wykorzystywana jest przez psychologa do postawienia diagnozy psychologicznej, która przydaje się na dalszym etapie leczenia, (jeśli jest ono konieczne). Jest to krótkoterminowa forma pomocy – może być źródłem informacji o nurtujących pacjenta tematach, a także pomóc osobom z konkretnym dylematem, np. w kwestiach zawodowych, wychowawczych, czy związku. Może być wstępem do leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego. Konsultacja psychologiczna to forma jednorazowej usługi, ale w praktyce udzielenie pełnej porady może wymagać średnio do trzech konsultacji psychologicznych.

Kim jest psycholog – jest to absolwent studiów wyższych magisterskich, który po ich ukończeniu uzyskuje tytuł psychologa.  Psycholog posiada uprawnienia do wykonywania badań diagnostycznych i do udzielania pomocy psychologicznej, natomiast nie posiada uprawnień do świadczenia psychoterapii. Psycholog po ukończeniu studiów może kontynuować szkolenie np. w wybranej szkole psychoterapii – uzyskuje certyfikat psychoterapeuty i uprawnienia do świadczenia psychoterapii lub rozpocząć specjalizację z różnych dziedzin psychologii np. psychologii klinicznej i uzyskuje tytuł specjalisty psychologii klinicznej.

Specjalista psychologii klinicznej (inaczej psycholog kliniczny) jest fachowcem, który ukończył dodatkowe 4 lub 5 letnie szkolenie specjalistyczne Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i terapii zaburzeń psychicznych. Psycholog kliniczny posiada zwykle jedną z 4 podspecjalizacji:

Mówiąc prościej psycholog kliniczny ma spore doświadczenie praktyczne w pracy z osobami potrzebującymi różnego rodzaju pomocy. Różnica pomiędzy psychologiem a psychologiem klinicznym jest podobna do różnicy pomiędzy lekarzem medycyny bez specjalizacji a np. psychiatrą lub innym specjalistą medycyny.